Akce školy

Pohyb a sport v době covidové

O tom, jak málo pohybu a sportu mají děti v této době, již bylo řečeno a napsáno mnoho. On-line výuka, zákaz činnosti sportovních kroužků, volného pobíhání po hřišti a řada dalších omezení jejich pohyb často omezila na cestu mezi obývacím pokojem a pokojíčkem, od počítače k lednici nebo do kuchyně a zpátky. Tělesná výchova se klasickým způsobem již rok neučí – ani na podzim, kdy žáci chodili do školy, nebyla tato výuka povolena.
     To jsou alespoň některé z důvodů, proč učitelé tělesné výchovy hledají možnosti, jak žáky motivovat k pohybu, rozhýbat je.
     Jedním ze způsobů, jak žáky podporovat v pohybové aktivitě, je zasílání jednoduchých testů – disciplín. Doporučujeme před každou disciplínou se řádně rozcvičit a po ukončení se protáhnout. Jednotlivá disciplína je vždy popsaná a je k ní připojena tabulka, která udává, kolik cviků je potřeba udělat, aby byl žák ohodnocen výbornou. Žáci mají na splnění nejméně 14 dní, tzn., že na sobě mohou pracovat a zlepšovat se. A jaké disciplíny plníme? Např. klik, dámský klik, leh -sed, dřep, přeskok přes švihadlo a jiné.
    Vloni na jaře děvčata z 2. stupně dostala jako dobrovolný úkol naučit se cvičební sestavu. Společně ji měla předvést při prvním setkání, až se otevřou školy. Bohužel ale k tomuto předvedení nemohlo dojít. Jiným způsobem byly úkoly typu Překonej výkon učitele – kdo trasu 5 km uběhne rychleji, kdo nejdéle vydrží plank apod. A byli i žáci, kteří výkon učitele překonali.
     Dalším způsobem jsou výzvy. V termínu od 15. 3. do 31. 3. jsme se zapojili do výzvy s názvem Cesta pro Elišku, kterou vyhlásila oddíl Házená Mělník, z.s. Za její splnění (vzdálenost 2 456km) oddíl přispěje částkou 10 000 Kč na rehabilitaci dívky Elišky, která trpí vývojovou vadou mozku. Cílem této výzvy bylo zlepšit kondici, posílit imunitu, rozhýbat okolí. V uvedeném období žáci i učitelé zaznamenávali vzdálenost, kterou ušli, uběhli, ujeli na kole, bruslích, koloběžce, rotopedu apod. Za naši školu to bylo 933,17 km za žáky a 217 km za učitele. Přispěli jsme na dobrou věc a ještě jsme udělali něco pro zdraví.
     A jak dál? Od učitelů přijde určitě další zadání, protože jarní počasí k pobytu a pohybu venku přímo láká.