Noc s Andersenem, vynášení Morany - akce 2.A

Noc s Andersenem

Letos jsme se společně s dalšími 621 školami a 519 knihovnami z celé ČR zaregistrovali do projektu Noc s Andersenem a v pátek 22. března jsme si třídu přebudovali na noclehárnu. Jednalo se již o 24. ročník, který byl tentokrát inspirován Sněhovou královnou. Sněhová královna byla inspirací i pro nás a celý večer se tak odvíjel v tomto duchu. Na začátku akce jsme si společně přečetli příběh o Kajovi a Gerdě a pak již následovala Andersenova stezka po celé škole. Nebyla strašidelná! Naopak…6 připravených stanovišť mělo vyzkoušet a otestovat naše znalosti, zručnost, ale třeba i mazanost. Skládali jsme kouzelné čarodějovo zrcadlo, zakreslovali do slepé mapy, poznávali a hledali další Andersonova díla a také kreslili Sněhovou královnu, která díky zrcadlu stála na hlavě. Paní učitelka pak naše výkony i snahu ohodnotila a zjistili jsme, že jsme stejně šikovní, a tak jsme si zasloužili odměnu úplně všichni. Největší odměnou ale byla večeře, protože jsme si objednali pizzu. Mňam, to byla dobrota. Naše plná břicha musela chvilku odpočívat, a tak byl čas na filmovou verzi Sněhové královny. Pak už ale nebylo na co čekat, převlékli jsme se do pyžam, vyčistili zuby a šli….snad jste si nemysleli, že bychom šli spát. Šli jsme totiž tančit. Udělali jsme si velkou pyžamovou párty. Únava již byla velká, a tak teprve pak mohl nastat noční klid. Ráno jsme se všichni po společné snídani rozešli do svých domovů a celý den dospávali, co jsme nestihli v noci.

Vynášení Morany

„Jaro je tu!“ Je to vidět na každém kroku. Ale oficiálně začalo až ve středu 20.3. My jsme ten den měli plné ruce práce s vyráběním na jarmark, tak jsme si první jarní den posunuli až na čtvrtek. Ten den jsme se zaobírali krok za krokem postním obdobím a pašijovým týdnem, protože na jaře slavíme Velikonoce. Seznámili jsme se s mnoha novými názvy: popeleční středa, masopust, pašijový týden, atd. Nejvíce jsme se ale zaměřili na předposlední neděli před Velikonocemi. Smrtná neděle už svým názvem prozrazuje, že ten den se vynáší smrtka. Smrtka či Morana je figurína, často chápána jako zpodobnění smrti či zimy, která je upalována, topena či zakopávána při západoslovanských jarních lidových obřadech vynášení smrtky a vítání jara. Jelikož my ve Všetatech žádnou řeku nemáme, abychom mohli Moranu utopit, tak jsme si vymysleli jiný, ekologičtější, způsob. Vyrobili jsme si Morany z pečiva, abychom tím neuškodili přírodě, a navíc jsme z pečiva nakrmili rybičky. „Smrt plave po vodě – nové léto k nám jede!“ To znělo z našich úst, když jsme vhazovali naše chlebové a rohlíkové Morany do místního Tišického potoka. Vítej jaro!
                                  Eliška Reslová