Světový den vody v 2. B

Nejdůležitější kapalina na naší Zemi, tekutina, bez které by nic nebylo. To, jak to s vodou na naší planetě funguje, zajímalo naše druháčky. Dozvěděli se, že nová voda nevzniká, ale přeměňuje se, koluje a vrací zpátky na Zem. Jak se voda upravuje, aby byla čistá a dobrá k pití, mytí a bezpečnému používání. A kromě důležitých a zajímavých informací o této chemické látce jsme vodu hledali v dětem bližších souvislostech. Věděli jste, kolik písniček je o vodě? Děti je znají a také jsme si je zazpívali. Prší, prší, Maličká su, Voda, voděnka, Když se ten tálinskej rybník nahání, Teče voda teče a spoustu dalších. Také jsme se snažili uhádnout hádanky o vodě. Tak třeba: Běhá to okolo chalupy, dělá to cupity, cupity, co je to? Naše čeština je velmi bohatá, to jsme si ověřili, když jsme si vysvětlovali různá rčení o vodě. A co jich v našem krásném jazyce máme! No považte: Spí, jako když ho do vody hodí, Roste jako z vody, Držet se nad vodou, Tichá voda břehy mele, Čas utíká jako voda, Vařit z vody, Jako ryba ve vodě, Teče mu do bot. Zkrátka, voda byla naším tématem v pátek 22.3., kdy slavil celý svět Světový den vody, vyhlášený OSN v roce 1993. Výsledkem naší práce jsou krásné lapbooky, které máme vystavené u naší třídy.

Alice Ekertová