Christmas in Great Britain

Venku se ochladilo a jde o neklamné znamení, že zima je opravdu tady. I když dobře víme, že krátce po jejím kalendářním začátku nemusí kráčet o její nejchladnější periodu, přesto doufáme, že sníh na vánoční svátky napadne a my si užijeme Vánoce tak, jak je známe z nezapomenutelných a podmanivých Ladových obrázků. Dříve než započnou ty naše krásné vánoční svátky plné klidu, tradic a rodinné pohody, jsme se s kolegyní rozhodly přiblížit Vánoce ve Velké Británii prostřednictvím projektového dne, který byl určen žákům čtvrtého  a sedmého ročníku.
     Před začátkem projektového dne si žáci měli připravit doma rekvizity a pomůcky k vytvoření té správné vánoční atmosféry. Mnohým studentům při tvorbě zadaného úkolu pomáhali rodiče, kterým bychom chtěly touto cestou velmi poděkovat za úžasnou spolupráci.
    Samotný projektový den se uskutečnil 15. 12. 2023. Brzy ráno jsme se sešli, abychom ve třídě vytvořili z připravených rekvizit anglický obývací pokoj, který je připraven na příchod Otce Vánoc. V našem vánočním  ,,obýváku“ nechyběl plápolavý oheň v krbu, nad kterým visí červené ponožky a v rohu ho zdobí vánoční stromeček se specifickými ozdobami pro Anglii v podobě černého taxíku, královské koruny, gardistů nebo telefonní budky. První vyučovací hodinu nás navštívili žáci čtvrtého ročníku, pro které si sedmačky připravily prezentaci o Vánocích v Anglii. Zmínily přípravu na Vánoce, typické tradice, popsaly průběh vánočních svátků a na závěr své mladší spolužáky naučily základní slovní zásobu spojenou s Vánocemi. Následovalo rozdělení do skupin, kdy ke každému čtvrťákovi byl přiřazen sedmák, proto aby mu pomohl s napsáním dopisu pro Otce Vánoc. Hotové dopisy žáci v doprovodu staršího spolužáka vhodili do krbu, protože jen tak se dle anglických tradic může dostat psaní až na severní pól. Po této náročné práci jsme si zazpívali známé anglické koledy  a čtvrťáci byli odměněni anglickým perníčkem ve tvaru panáčka. Následující dvě hodiny byly věnovány přípravě pokrmů, přednášce o stolování, výzdobě stolů, kvízům, napsáním vánoční pohlednice, diskuzi o Vánocích, pantomimě, posezením a pohoštěním. Poslední hodina se nesla ve znamení shrnutí informací, hodnocením a úklidem.
     Dle výrazů na tvářích všech zúčastněných se celý den velmi povedl a žáci měli příležitost zažít nanečisto Vánoce v jiné zemi. Chtěly bychom vám všem popřát krásné prožití vánočních svátků a za rok se setkáme třeba v Austrálii.

Michaela Šťastná, Lucie Křížková

(Další fotografie z této akce najdete ve fotogalerii.)