Vánoční jarmark - počtrnácté

Sobota 25. 11., všetatské náměstí, 8:00 hod ráno.
Liduprázdno, nikde nikdo, jen dvě osůbky a veliký návěs, který složitě manévruje v jeho horní části. Ne, ještě jeden narušitel klidu se zde objeví. Neukázněný řidič, který nedbá dopravních značek a snaží se projet náměstím riskujíce odření svého nablýskaného vozu.
Tatáž sobota, totéž náměstí, 15:00 odpoledne.
Kdeže je ranní obrázek. Nejméně 25 nazdobených stánků naplněných nejrůznějším zbožím, dětský kolotoč, umělecký kovář, tesař, u každého kmene vánočně vyzdobený stromeček, návěs doplněný světýlky a nápisem proměněný v podium, vůně svařáku, opékaných klobás a plno, plno lidí. Jaká to proměna stejného místa! To si však uvědomí jen ten, kdo to prožije. Tradiční všetatský vánoční jarmark začíná. Již počtrnácté jej organizuje Rodinné centrum ve spolupráci se základní školou. Je jiný než ty předešlé? Samozřejmě, ano. Všetatský jarmark nabobtnal, a to doslova. Bohatší program – nejen vystoupení dětí ze školek a školy, již v minulosti účinkující soubor INNAMORATA, ale i vystoupení pana Petra Tomečka na čarovnou flétnu, zpěvačky Michaely Noskové a zakončením hodinkou dobové hudby ve všetatském kostele, mnohem více stánků s pulty prohýbajícími se nejrůznějším vánočním zbožím, živý betlém, dětský kolotoč i v té zimě hojně využitý těmi nejmenšími. Celým více jak dvouhodinovým programem provázejí návštěvníky děvčata z deváté třídy, celý program probíhá na již dříve zmiňovaném návěsu, takže i ti nejmenší jsou dobře vidět i slyšet a především, jsou skryti před ne zrovna přívětivým počasím. Náměstí je zaplněné jako v předchozích letech, předvánoční atmosféra je zcela ovládla.
Jaká to proměna oproti ránu! Komu za to poděkovat? Jako každý rok dvěma obětavým maminkám z Rodinného centra, ředitelce školy a panu školníkovi. Samozřejmě, jarmark není jen jejich dílem, bez pomoci a práce desítek dalších by nebyl. Další členové Rodinného centra, rodinní příslušníci, obětavé učitelky a učitelé, vychovatelky, asistentky, sponzoři i vy, rodiče. Každý jste svojí částí přispěl ke zdárnému průběhu. Dle našeho mínění se jarmark povedl, vystoupení zvláště těch nejmenších „drobečků“ ze školek i školy byla kouzelná, bezprostřední, nápaditá. A ti starší zase ukázali, co vše svedou pod vedením svých učitelů. Snad přesvědčili, že je vedou skutečně dobří učitelé. A to samé platí o výrobcích prodávaných ve stáncích. Krásné, nápadité, vkusné a vždy trochu jiné – a opět vyráběly děti pod vedením svých učitelek, vychovatelek, asistentek. Nelze neříci než jediné – umí. Snad se s tímto názorem, milí čtenáři, ztotožníte.
A na závěr ještě jedna poznámka. Krásná a naprosto nečekaná epizoda, kdy na podiu hlavní organizátorky jarmarku děkují a předávají kytici ředitelce školy. Zcela zaslouženě a díky vám, paní Balounová a Rybová, zřetelně, srozumitelně a veřejně jste vyjádřily poděkování tomu, kdo má na programu jarmarků lví zásluhu. Avšak stejného poděkování patří i vám dvěma. Za obětavost při přípravě i organizaci již druhého vánočního a letos také velikonočního jarmarku. Jste skvělé, jen vydržte. Již teď určitě spřádáte plány na ten velikonoční, vždyť bude již „za chvilku“. Takže dostatek chuti, invence, spolehlivých spolupracovníků a hlavně sil. Na školu, její ředitelku i zaměstnance se spolehnout můžete.

St. Poddaný, zástupce ředitelky
(Fotografie  z vánočního jarmarku najdete ve fotogalerii.)